Drenaż limfatyczny z HHP

HHP a układ limfatyczny

Na początku XXI wieku masaż limfatyczny jest coraz powszechniej stosowany również
w kosmetyce i odnowie biologicznej. Nieleczone obrzęki prowadzą m.in. do stanów zapalnych oraz zmian zwyrodnieniowych, powodują olbrzymi dyskomfort psychiczny, jak również różnego rodzaju komplikacje w życiu zawodowym i prywatnym.  W przypadku obrzęków chłonnych leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne, a leczenie chirurgiczne ograniczone. Skuteczną formą oddziaływania na układ limfatyczny, a więc i na obrzęki chłonne jest masaż limfatyczny, który w połączeniu z innymi metodami fizjoterapii daje najszybsze efekty.

Zastosowanie określonych technik we właściwej kolejności wpływa na usprawnienie krążenia limfy przeciwdziałając lub likwidując obrzęki zapalne, chłonne, zastoinowe oraz przyśpiesza wydalanie z organizmu produktów przemiany materii.

Jeden z programów systemu HHP powstał w przeświadczeniu stworzenia spójnej, całościowej koncepcji oddziaływania na powyższy układ człowieka i zintensyfikowania bodźcowania tej ważnej i często niedocenianej sfery ludzkiego organizmu, gdyż współczesna terapia, aby była skuteczna i przynosiła pożądane rezultaty wymaga znajomości funkcjonowania organizmu na wielu poziomach jego organizacji.

Drenaż zapobiega niewydolności krążenia obwodowego, szczególnie w obrębie kończyn dolnych. Polepsza odżywienie i prace na poziomie komórkowym, przez co usprawnia funkcjonowania narządów wewnętrznych, których dysfunkcje w znacznej mierze spowodowane są zaburzeniami w krążeniu limfy. Wykonany drenaż limfatyczny zgodnie z zasadami, tj. właściwym tempem, siłą bodźca, kierunkiem  i zastosowaniem właściwych technik ma wpływ na poprawę warunków do produkcji limfocytów, transportu wody i soli mineralnych, zwalczanie bakterii oraz likwidację obrzęków. Niezależnie od oczekiwań pacjenta względem wykonywanego drenażu, ma on charakter zarówno zdrowotny, kosmetyczno-estetyczny jak i relaksacyjny.

Drenaż limfatyczny w terapii obrzękowej, kosmetyce i odnowie biologicznej
z zastosowaniem systemu HHP jest często niezbędnym zabiegiem, który samodzielnie przywraca stan równowagi w obrębie organizmu ludzkiego lub wspomaga inne metody terapeutyczne jako jedna ze skuteczniejszych form oddziaływania na ustój.

Prof. nadzw. dr hab. Dariusz Mucha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *